Konsol piyasası düşüşte


85

ps_xbox_wii

Geride bıraktığımız sene iki tane yeni nesil oyun konsolu bizlerle buluşturuldu. Xbox One ve PlayStation 4’le birlikte konsol dünyasının hareketleneceğini ve firmaların büyük kâra geçeceğini düşünüyorduk ama açıklanan istatistikler durumun pek de umduğumuz gibi olmadığını gösterdi. Sony, satışlarda bir nebze yükseliş yaşasa da istediğini elde edemedi.

Buna göre geçen yıl satılan PS4, PS3, PS2, PS Vita ve PSP oyunlarının sayısı 11.4 milyonu bulurken 2012’ye göre 1.8 oranında artış yakalamış. Bu oyunlar toplamda 372 milyon poundluk bir kazanç getirmiş ve bu da geçen seneye göre firmaya 15.2’lik bir gelir artışı sağlamış. Lakin gelirdeki en büyük sıçrama PS4’ün ve pahalı yazılımlarının çıkışıyla yaşanmış.

Evet, 2013 Sony ve Playstation için oldukça güzel geçmiş gibi gözüküyor. Nitekim pazarda başka ilerleye marka yok ama…

Kral halen tahtında oturuyor.

Her ne kadar 2012-2013 arasında rakamsal bir ilerleme göstermese de Xbox markası 14.4 milyon oyunun satılmasıyla geçen senenin en büyük konsol markası olmaya devam ediyor. Üstelik bu rakam marka için 6.5’lik bir düşüşü temsil etmesine rağmen. Xbox oyunları toplamda 458 milyon poundluk bir gelir getirirken 2.1’lik düşüşe de engel olamadı fakat önemli olan sonuç.

Öte yandan çoğumuzun gözünden kaçan bir diğer konsol markası Nintendo berbat yıllarından bir tanesini yaşamış 2013’te. Wii, DS, Wii U ve 3DS oyunları 6 milyon adette kalarak markaya 35.5 oranında bir düşüş yaşatmış. 2012’de bu rakam 9.3 milyondu. Oyunların toplamı ise 142 milyon dolarlık bir gelir getirmesine rağmen yaşattığı düşüş %27.6.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir