Bethesda’dan isyan


75

bethesda

Geride bıraktığımız günlerde ESRB, Elder Scrolls Online’ın 17 yaş sınırı ile satılacağını açıklamıştı. Oyunlara yaş sınırı getirmekle yükümlü olan firma bu açıklamayı yaptıktan sonra uzun bir süre Bethesda tarafından bir ses gelmezken bu sabah saatlerinde o sessizlik bozuldu. Bethesda, belirttiği yazılı açıklamada oyunlarına getirilen 17 yaş sınırını saçma bulduklarını dile getirdi.

Oyuna 17 yaş ve üzerine uygun manasına gelen “M” sınıflandırmasını layık gördü Amerikan kurum, fakat Bethesda bu sınıflandırmayı beğenmedi. Resmi bir açıklamayla oyunlarının 17+ olduğunu düşünmediklerini belirten firma, buna rağmen bu karara itiraz etmeyecek.

Yaş sınırlamasıyla ilgili püf noktalarına uyum sağlamak için gereken enerjiyi gösteremeyeceklerini, bunun yerine tüm reklam malzemelerini (videolar, görseller) sınıflandırmayı belli edecek şekilde değiştireceklerini belirten firma aslında finansal olarak da bir darbe aldı denebilir.

WoW, SW: TOR, GW 2 gibi pek çok ünlü MMO bilerek “13+” sınıflandırmasını hedefliyor. Bunun sebebi, hepimizin bildiği gibi 13-17 yaş aralığının MMO’lara yatkınlığının bir hayli yüksek olması. ESO şimdi o kitleden pay alamayacak.


admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir